Koncert poezji ks. Jana Twardowskiego pt. „Droga” w kościele Św. Marii Magdaleny we Włókach

Ks. Jan Twardowski-duchowny, ale także wyjątkowy poeta, który w swoich wierszach potrafił w prosty sposób mówić o rzeczach najtrudniejszych. Dla Niego człowiek jest wartością, której nie można lekceważyć, ponieważ owa wartość człowieka wynika z faktu, iż zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Autor poezji ukazał specyficzny obraz wiary, która wyrasta ze słabości człowieka, a człowiek może być wielki, jeśli poszuka wsparcia w wierze. Wśród osób, dla których wiersze Ks. Twardowskiego są ważne zrodził się pomysł zaprezentowania Jego twórczości podczas koncertu „Droga”, który w ramach oferty kulturalno-edukacyjnej projektu „Ochrona oraz zwiększenie wartości dziedzictwa kulturowego obszaru Diecezji Bydgoskiej – rewaloryzacja i konserwacja drewnianych zabytków” odbył się 3 kwietnia 2022r w kościele pw. Św. Marii Magdaleny we Włókach.

Muzykę do wierszy napisał p. Roman Piórkowski, a wykonawcami byli:

Angelika Borowska-recytacja; Wiktoria Machińska-skrzypce, śpiew; Szymon Bryzgalski-gitara basowa, śpiew; Roman Piórkowski-gitara akustyczna, śpiew; Anna Szupryt-Szopińska-instrumenty klawiszowe, śpiew.

Proboszcz parafii ks. Bartosz Wojtaszek podkreślił wyjątkowość twórczości ks. Jana Twardowskiego, która jego zdaniem jest bardzo potrzebna we współczesnym świecie tęskniącym za miłością, dobrocią i czystością. Poezja ta jest chętnie czytana, bo mówi o sprawach bliskich każdemu. Duszpasterz parafii przytoczył też fragment wiersza, który dla niego jako kapłana ma szczególne znaczenie:

„Własnego kapłaństwa się boję,
Własnego kapłaństwa się lękam
I przed kapłaństwem w proch padam
I przed kapłaństwem klękam (…).

Anna Szupryt-Szopińska

W najbliższym czasie na naszej stronie internetowej w zakładce „Oferta kulturalno – edukacyjna” – rok 2022 – zostanie umieszczony nagranie całego koncertu.