Kolędowanie Włóki 2023

„ Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku.
Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.
Dzień, zwykły dzień, który nam rok składa w darze”
( pastorałka Seweryna Krajewskiego z połowy XX wieku, fragment)

 

W pierwszą sobotę stycznia 2023 roku, w zabytkowym kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny we Włókach, przy udziale licznych gości odbyło się tradycyjne wspólne kolędowanie. W tym roku zdążaliśmy na spotkanie jak kolędowi „Mędrcy świata”, gdyż wypadało ono 7. stycznia, zaraz po święcie Objawienia Pańskiego, zwanym świętem Trzech Króli. Drewniany, zabytkowy kościółek z 1699 roku jest miejscem wyjątkowym, w którym teksty śpiewanych kolęd nabierają specjalnego znaczenia. Szczególnie te powstałe tak jak świątynia w XVII wieku, np. popularna kolęda „Przybieżeli do Betlejem” czy też mniej znana „A wczora z wieczora”.

Historia kolędowych spotkań we Włókach zapoczątkowana została  przez śp. Henryka Skopowskiego, wieloletniego dyrektora oddziału detalicznego banku PKO BP w Bydgoszczy. Zapraszał on do Włók wybitnych, profesjonalnych muzyków z koncertami, jednocześnie sponsorując prace remontowe i niezbędne naprawy tego cennego zabytku.

W roku 2005 z inicjatywy 3 osób, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły i jednocześnie dyrektora zespołu Parków Krajobrazowych Dolnej Wisły pana Jarosława Pająkowskiego, prezesa firmy Vitroflora pana Tomasza Michalika oraz właściciela firmy Daron Technik pana Franka Daronia rozpoczęła się nowa odsłona kolędowania, która – mimo 2 letniej „covidowej” przerwy – trwa do chwili obecnej. W ostatnich latach do grona organizatorów  dołączyli właściciele cukierni Sowa z Bydgoszczy oraz państwo Pawlakowie właściciele Grupy Vitroflora.

W tym roku kolędowanie rozpoczął znakomity koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierownictwem Pani Magdaleny Filipskiej. Następnie, zgodnie ze zwyczajem, nastąpiło wspólne śpiewanie kolęd, akompaniował pan Filip Hołysz, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Stali bywalcy wiedzą, że tradycją, a nawet obowiązkiem stało się śpiewanie wszystkich zwrotek kolęd wybieranych przez uczestników. Wiele osób ze zadziwieniem odkrywa, jak ciekawe i często głębokie treści kryją się w kolejnych, mniej znanych i rzadziej śpiewanych frazach popularnych kolęd. Aby pomóc przybliżyć bogactwo polskich kolęd i pastorałek Vitroflora od lat przygotowuje profesjonalnie wydane śpiewniki. Tegoroczne wydanie po raz pierwszy wzbogacone zostało o noty historyczne wskazujące na czas i miejsce powstania poszczególnych utworów. Długość trwania spotkania zależy zawsze od atmosfery i nastroju uczestników, a w tym roku kolędowaliśmy prawie 2 godziny! Pod koniec odbywa się kwesta na potrzeby remontowe i konserwacyjne zabytkowego kościółka. Także tym razem uczestnicy okazali się niezwykle hojni. Wdzięczność niech wyrażą słowa kolędy Anioł Pasterzom Mówił z 1555 roku:

„Bogu bądź cześć i chwała , która by nie ustała, jak Ojcu i jego Synowi, i Świętemu Duchowi, w Trójcy jedynemu”.

Po zakończeniu części „koncertowej”, podniesieni na duchu uczestnicy kolędowania przenoszą się na teren firmy Vitroflora, gdzie oczekują na nich kulinarne przyjemności, na czele z gorącym rosołem z „wiejskiej kury” przygotowywanym od pierwszego kolędowania przez panią Basię Michalik oraz słynnym grzańcem Franka Daronia o tak samo długiej historii. Jakie jeszcze smakołyki można skosztować? Wszyscy chętni będą się mogli przekonać w przyszłym roku!

Proszę śledzić ogłoszenia i rezerwować czas 13.  stycznia, w drugą sobotę pierwszego miesiąca 2024 roku.
Już dzisiaj zapraszamy!

Organizatorzy