Dożynki Parafialne

„Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy,
My Ci damy trud i poty, Ty nam daj urodzaj złoty”.

W niedzielę beatyfikacji rodziny Ulmów – rolników z Markowej w naszej parafii  dziękowaliśmy Bogu za czas zbiorów.

Dożynki parafialne były nie tylko okazją do wspólnej modlitwy dziękczynienia, ale także do integracji mieszkańców i wspólnej zabawy.

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem wieńców, procesją, oraz Mszą Świętą, podczas której dziękowano Panu Bogu za tegoroczne plony i proszono o błogosławieństwo dla rolników, sadowników i ogrodników, oraz ich rodzin.

Mszy świętej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Karol Glesmer- proboszcz parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy. Podkreślił, że wiele osób sprowadza dożynki do ludowego folkloru i zabawy, jednak ta uroczystość ma zdecydowanie ważniejszy symboliczny wymiar.

Po uroczystej Eucharystii w kościele rozpoczęliśmy radosne świętowanie przy grillu i  obficie zastawionych stołach, o które zadbali lokalni mieszkańcy. Nie zabrakło pokazów sprzętu rolniczego, a także motocykli. Dodatkową  atrakcją była  niespodzianka ufundowana przez ks.  Ks. Proboszcza, jak również strefa zabaw dla najmłodszych.

Można było włączyć się w zbiórkę dla dzieci z bydgoskiej onkologii, którą zorganizowało stowarzyszenie” Łatwo Pomagać”.

Dziękuję wszystkim, którzy licznie przybyli, by modlitwą i wspólną zabawą uczcić tegoroczne święto plonów. Serdeczne podziękowania należą się przybyłym Kapłanom, bratu zakonnemu, a także wszystkim tym, którzy przygotowali oprawę muzyczną, służbie liturgicznej ołtarza, osobą zajmującym się opieką medyczną, gastronomią, Sołtysom i przedstawicielom wiosek za przygotowanie wieńców dożynkowych, wszystkim którzy przygotowali naszą świątynie, a także sponsorom i  tym Parafianom,  którzy poprzez swoją pracę zaangażowali się w przygotowanie tego dnia.

WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO PRZEŻYCIA TEGO DNIA PRZEZ UROCZYSTĄ EUCHARYSTIĘ I WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE PRZY STOLE SKŁADAM SERDECZNIE PODZIĘKOWANIA