Niedziela Palmowa 05.04.2020

 1. Dzisiaj niedziela palmowa, która upamiętnia uroczysty wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy i rozpoczyna Wielki Tydzień. W tym roku czas Wielkiego Postu, Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych jest wyjątkowy. Nikt z nas nie przypuszczał nawet, że taka tragedia dotknie cały świat i tak wielu ludzi doświadczy choroby i śmierci. Tym bardziej, jako chrześcijanie winniśmy modlić się do Boga Wszechmogącego, aby okazał nam swoje miłosierdzie i oddalił od nas zarazę. Święta Wielkanocne, które ukazują niezwykła ogrom miłości Boga do Człowieka, niech nam przypomną, że to Jezus zwyciężył śmierć, a swoim Zmartwychwstaniem pokonał zło i szatana. Przeżyjmy te dni Wielkiego Tygodnia, chociaż inaczej, to jednak wyjątkowo. Po cierpieniu i śmierci przychodzi Zmartwychwstanie, które daje nam Bóg. Zachęcam wszystkich, aby w te dni Triduum Pschalnego mimo, iż nie mamy możliwości fizycznej obecności w świątyni, łączyć się duchowo na wspólnej modlitwie. Każdego dnia od dzisiaj można uczestniczyć we wszystkich Mszach św. i Nabożeństwach odprawianych w naszej parafii w czasie rzeczywistym przez naszą stronę internetową. W związku z obecną sytuacją został otwarty kanał na YouTube, na którym będziemy każdego dnia transmitowali na „żywo” przebieg liturgii w naszej parafii, a każdy kto subskrybuje ten kanał będzie otrzymywał powiadomienia o rozpoczęciu transmisji – LINK DO TEGO KANAŁU ZNAJDUJE SIĘ NA GŁÓWNEJ STRONIE INTERNETOWEJ NASZEJ PARAFII. Bardzo proszę, aby rozpowszechnić tą informację, żeby jak najwięcej osób mogło skorzystać z takiej formy modlitwy. Na naszej stronie internetowej jest umieszczony szczegółowy program nadawania nabożeństw. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu takiej możliwości przeżywania tych Świętych Dni.
 2. Przypominam, że została udzielona dyspensa od fizycznej nieobecności na Mszy św., przez co nie popełniamy grzechu ciężkiego, ale jako ludzie wierzący mamy obowiązek uczestnictwa w Mszy św. za pośrednictwem telewizji, Internetu czy radia.
 3. Od poniedziałku do środy Adoracja Najświętszego Sakramentu w naszym kościele od godz. 12.00 do godz. 19.30 z zachowaniem przepisu o obecności tylko 5 osób w kościele. Zachęcam do odmawiania różańca w swoich domach o godz. 20.00 w intencji ustania epidemii.
 4. We wtorek przypada 7 dzień miesiąca, w którym szczególnie w naszej parafii modlimy się o uzdrowienie za wstawiennictwem Św. Szarbela. Msza św. o godz. 20.00 tym razem BEZ UDZIAŁU WIERNYCH i z oczywistych względów bez możliwości namaszczenia. Transmisja Mszy św. na naszej stronie internetowej.
 5. W tym roku nie będzie święcenia pokarmów. Proszę jednak, aby nie odstępować od tej tradycji i przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego niech jedna osoba odczyta tekst błogosławieństwa, który został umieszczony na naszej stronie internetowej. Zasiadając do stołu wielkanocnego wspomnijmy tych, którzy doświadczyli zarazy, rozłąki czy śmierci kogoś bliskiego i ich święta w tym roku nie będą takie jak zawsze. Podziękujmy również za nasze rodziny, naszą parafię, za to że jesteśmy zdrowi i możemy przeżywać święta w gonie swojej rodziny. Niech Bóg nas zachowa „od powietrza, głodu i wojny, od nagłej i niespodziewanej śmierci”.
 6. Osoby, które nie miały możliwości skorzystania ze spowiedzi, dla spokojności sumienia zgodnie praktyką kościoła w wyjątkowych okolicznościach mogą wzbudzić aktu żalu doskonałego, a gdy będzie taka możliwość przystąpić do tego sakramentu w późniejszym terminie. Po ustaniu epidemii będzie zorganizowana spowiedź w naszej parafii. Natomiast na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii Świętej w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej tj. do 7 czerwca.
 7. Całe Triduum tzn.: Wielki Czwartek, Piątek, Sobota oraz Rezurekcja będą odbywały się BEZ UDZIAŁU WIERNYCH, tylko przy asyście pełnoletnich lektorów i osoby śpiewającej. Serdecznie zapraszam do duchowego udziału w transmitowanym Triduum Paschalnym oraz do nawiedzenia na krótką adorację Najświętszego Sakramentu w kościele. Pamiętajmy i to bardzo mocno podkreślam, że w kościele również w czasie adoracji nie może być więcej niż 5 osób – PROSZĘ WTEDY NIE WCHODZIĆ LECZ EWANTUALNIE POCZEKAĆ:
 • Wielki Czwartek Msza św. o godz. 18.00 – to dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Adoracja w tym dniu od 12.00 do 16.00
 • Wielki PiątegoLiturgia o godz. 18.00 – to dzień śmierć Pana Jezusa i adoracja Krzyża do której zachęcam w tym roku w swoich domach. Na zakończenie liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu. Obowiązuje w tym dniu post ścisły, od którego nie ma dyspensy. Ostatnia Droga Krzyżowa, która będzie transmitowana NIESTETY BEZ UDZIAŁU wiernych w piątek o godz. 15.00. Możliwość nawiedzenia kościoła w tym dniu od 10.00 do 14.00 – w tym roku wyjątkowo CZEŚĆ KRZYŻOWI NALEŻY ODDAĆ PRZEZ PRZYKLĘKNIĘCIE LUB GŁĘBOKI SKŁON BEZ KONTAKTU BEZPOŚREDNIEGO
 • Wielka SobotaLiturgia Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 20.00, to najważniejsza liturgia całego roku liturgicznego. Na zakończenie Liturgii Błogosławieństwo przed kościołem Najświętszym Sakramentem całej naszej Parafii. Adoracja w tym dniu od 12.00 do 16.00.
 • Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św. w kościele parafialnym o godz.  6.00 – transmitowana BEZ UDZIAŁU WIERNYCH, w tym roku bez procesji rezurekcyjnej. Następnie Msze św. o godz. 9.30, 12.00, 18.00 z zachowaniem przepisu o uczestnictwie tylko 5 osób w kościele.
 1. W poniedziałek II dzień świąt wielkanocnych – Msze św. o godz. 8.00, 9.30, 12.00, 18.00, również z zachowaniem obecności tylko 5 osób. W tym szczególnym czasie dajmy możliwość uczestnictwa tym, którzy mają zamówioną Msze św., a sami starajmy się uczestniczyć w transmitowanych liturgiach korzystając z udzielonej dyspensy
 2. Dziękuję za wszelką pomoc i składane ofiary na konto parafialne oraz za ofiary na kwiaty do ołtarza i Grobu Pańskiego. Wszystkim Parafianom, Dobrodziejom, Sympatykom naszej Parafii oraz tym, którzy czytają nasze ogłoszenia z okazji Świąt Zmartwychwstania życzę wiele nadziei i wiary, którą czerpać mamy z pustego grobu naszego Zbawiciela. (intencje)

 

Ks. Bartosz Wojtaszek
proboszcz